Nu har jag testat den ett par gånger, men jag har glömt att filma det bara.
Jag gillar verkligen att mätaren är exakt på den.
Det ni inte förstår där i videon är att det gick åt 1% bara av att jag kopplade den till batteriet, inget konstigt alls, tvärtom, och jag gillar bara att den är så noggrann.
Sen gjorde jag tabben ena gången att jag startade booster innan jag kopplade den till batteriet, inget farligt med det men det är inte rätt sätt.
Så det slog en liten gnista när jag kopplade på +-klammern.
Jag hade för mig att den var ”idiotsäker” och inte skulle kunna slå gnistor, men jag kanske blandar ihop med laddarna.
Jag gillar att klammerna kan gapa riktigt stort, så det var inga problem alls att få dem att greppa ordentligt på kabelfästena.
Med många booster så gapar klammern så smått så man får nypa sidan av kabelklämman bara.
Men här kunde man lätt greppa säkert.
Av vana så låtar jag booster vara på ett litet tag till även efter bilen har startat, och även där så såg jag att boostern fortsatte att ge lite ström till batteriet trots att bilen var startad (1-2%), så med andra ord så fick jag bevisat för mig att jag gör rätt i att låta boostern vara kvar på batteriet en stund även efter bilen är startad.
Förr så påstods det att man enbart ska starta bilen och sen ta bort boostern direkt för att annars så kan boostern skadas om den skulle få ström från bilen.
Men nej, jag gör såhär och jag tycker att jag nu har bevis på att jag gör rätt.
Jag har inte läst CTEK instruktionerna så jag vet inte vad det står där, men jag gör såhär och jag tycker att detta var ett bevis på att jag gör rätt.
Denna bilen var inte helt helt död, jag kunde öppna dörrarna med fjärren, men det klickade bara när jag försökte starta motorn.
Och för att starta denna bilen så gick det åt 4% totalt.
Jag har startat ”helt döda” bilar 3 gånger innan och då gick det åt cirka 30%.
CTEK själva säger att man kan starta ”upp till” 30 starter på en laddning, vilket jag tyckte lät overkligt bra.
Men ja det beror ju hur pass ”dött” batteriet är.
Så ”upp till 30 starter” ja.
Realistiskt så skulle jag säga 10-20 starter beroende på hur pass svagt batteriet är.
Vilket är MYCKET bättre än de 2-4 gångerna som min NOCO booster klarar.
https://ctek.se/collections/boosters



