** Jag hade denna diskussionen idag IGEN med en kvinna.
Vi pratade om mat, där alla i hela världen tycker att det är så jättefel att jag vet vad jag tycker om och håller mig till det.
Och när jag då djupare in i samtalet säger att det är kvinnor som vill testa nytt hela tiden, inte män, så säger jag alltså indirekt att kvinnor inte kan vara trogna?
Men så enkelt är det, vi män håller oss till det vi gillar.
Och så har det alltid varit.
Förr var det absolut inte fel om en man hade en snygg skinnjacka i 20 år för att han gillade den jackan.
Eller att hålla sig till en bil man tycker om, oavsett om andra tycker ”men den är ju gammal”.
Vi män håller oss till det vi tycker om.
”If it aint broke, don’t try to fix it”
Det är företag som vill sälja produkter som intalar människor att något är gammalt och måste bytas ut.
Och det är kvinnor som faller främst för detta att livet är jättetråkigt om man ”nöjer sig” med något och om man inte hela tiden varje dag ”testar något nytt”.
Jag kan säga 10 herr-klädesplagg som vi alla anser är ”tidlösa” och alltid snygga.
Kan ni säga 5 kvinno-plagg som ses som ”tidlösa” och som aldrig blir tråkigt?
Jag kan gå mycket djupare in på detta, men tillbaka till det videon handlar om, Rolex Submariner.
Jag får frågan ”Är den ny?” oftare än någon annan fråga, oftare än folk frågar om den är äkta, vad den kostar osv, så av någon oförklarlig anledning så är det mest intressanta numera ifall klockan är ny eller inte, jag tror att det handlar om att de vill veta om jag har haft råd att köpa den nu när en Rolex Submariner är mycket dyrare än förr, och mycket svårare att få tag på, om jag har betalat resell eller inte, eller om jag har köpt den förr när man lätt kunde köpa en Rolex Submariner.
Därför svarar jag extra positivt att den är 10 år gammal =)
Om folk vill se det så negativt som möjligt, att jag inte har råd med en ny, att jag inte har råd att betala resell-priser, ja då får de gladeligen göra det =)
Jag som känner till hur det ligger till med den klockan är bara extra glad att jag inte köpte den när de var som ”hetast”, när alla andra vill ha en Rolex Submariner, och att jag inte flashade med den när det var som mest inne, utan att jag nu använder den som ”en beater” när alla vill påstå att ”Rolex har rasat i pris” 😉
Det får mig att gilla klockan ännu mer, att den känns ”gammal”.
Men viktigast av allt är att jag tycker om saker som är tidlösa.
Mina intressen är ju väldigt tydliga.
Och för dem icke insatta så säger jag glatt att jag håller mig till 90-talet och att mina favoritskor var nya för 40 år sedan 😉
** Jaja! Så är det ju absolut utan tvekan!
Den främsta anledningen till att ”alla” vill ha en Rolex Submariner är för att det är det mest säkra köpet.
Och då menar jag inte att de är lätta att sälja om man ångrar sig eller behöver pengar, utan mer att klockan funkar för alla, till allt, alltid.
De är aldrig ”för mycket”, de är aldrig tråkiga, de är aldrig ”för” gamla, de är aldrig för moderna.
De är alldeles ”lagom” på alla sätt och vis, de är tidlösa.