Eftersom det är Internationella Mansdagen idag (Vilket MÅSTE uppmärksammas!) så tänkte jag att jag kunde klämma fram en till guide..
Jag ska bara försöka hålla koll så jag inte bara upprepar mej i mina guider.
Rent allmänt så är hela min tagg med guider läsvärt.
Eller ja.. hela min blogg är en bra guide för män!

Folk (tjejer) har en förmåga att bara lyssna tills dom själva kommer på vad dom ska säga, Och sen så slutar dom lyssna och avbryter gärna för att inte glömma det dom vill säga.
Om din polare vill vara en DJ, Så supporta han att vara den bästa DJ han kan vara..
Eller om din tjej är servitris, Eller städar trappor.. Bara var glad över att hon har ett jobb överhuvudtaget, Och trivs hon med det, Tjänar OK med pengar, Så är nog oddsen att hon mår bättre än dig som jobbar dygnet runt, eller som fått slicka röv hela din karriär.
Förmodligen så har dom samlat mod för att ens fråga, Och har det dåligt i vardagen.. Då vill du inte att saker och ting ska bli ännu mer obekvämt mellan er för att han/hon ska stå i skuld till dej. I dom flesta fall så kommer ni att sluta som icke lika bra vänner där efter annars.. Han kanske inte kan betala i tid.. Eller vet när han kommer kunna betala tillbaka..
Han har det mycket sämre än dej.. Och tycker innerst inne att du HADE kunnat ge honom pengarna och ändå klarat dej bra..
Är det någon annan utöver dina närmsta som vill låna pengar, Ta ränta.. Du är ingen gratisbank.
Låt det vara.. Just smile and wave.. Försök inte förklara skämtet.
Säg inte ”Trist att du känner så”.. Det enda rätta svaret är ”Förlåt för att jag gjorde så”.
SEN när hon inte är arg längre så kan du förklara för henne vilken överreagerande gnällig menskärring hon är som bölar i onödan!
Jag tyvärr sätter mitt ego högst alltid.
Så vill hon bara ha sympati.. JAG är den som alltid ger den hårda, kalla sanningen och ska lösa problemet..
Det är inte det hon vill ha.. Hon vill bara att du ska lyssna och säga saker som ”Nej det säger du inte? Åh nej, Ja du har rätt, Ja din kollega måste vara helt blåst, Så synd det är om dej”
Aldrig ett SMS eller Mail.
Rent allmänt så används SMS och Mail vid obekväma tider eller när det inte är bråttom..
Men även om du måste avboka flera dagar innan så ring.. Inte SMS eller Mail..
Oavsett om det är en en dejt eller du ska på en fest med en massa andra.
Dina vänner kommer väldigt snart tröttna på att ens fråga om du ska med, För att det är ändå inte lönt tycker dom.
Se till att skaffa dej tid att hänga med dina vänner.
Det är den stora fördelen med att vara man, Vi kan PRATA om saker.. Direkt..
Vi låtsas inte som om det inte berör oss samtidigt som det byggs upp ett större och större hat inombords.
Men mobba aldrig din vän över att han börjar bli skallig, Över att han är fet, Eller fattig..
Lånar du den mer än över dagen så lämnar du tillbaka den med fulltank och tvättad.
Inte ens på Facebookinbjudningar! Tro inte att du bara glöms bort i mängden och ingen märker om du är där eller inte.
För höga förväntningar betyder BARA en snabb väg till besvikelse.
Detsamma gäller dej givetvis.
Nu snackar jag inte bara om presenter till tjejer givetvis.. Dom vill ALLTID ha presenter..
Men även till dina polare..
Som kanske just idag borde klistras in till ett enda inlägg… ?
How To Be A Man : Del 1
How To Be A Man : Del 2
How To Be A Man : Del 3
How To Be A Man : Del 4
How To Be A Man : Del 5
How To Be A Man : Del 6
How To Be A Man : Del 7