Ja då fortsätter mitt missnöje med Karaten Bygg tyvärr.
Förra året efter jag opererade mitt ben så ville jag ju tvunget duscha även om jag knappt kunde gå.
Detta slutade med att jag föll med huvudet rakt in i badrumsdörren..
Så ja, en ny dörr behövdes.
Det var tydligen inte så lätt, jag trodde ju att man bara köpte en ny dörr, men nej, man fick byta hela karmen osv.
Jag blev rekommenderad en snickare som kunde lösa detta, jag skickade offerten till Trygg Hansa som nekade honom för att de ansåg att han var för dyr, och så rekommenderade dem Karaten Bygg istället.
Karaten Bygg skötte det dåligt direkt från start.
Jag kontaktade Trygg Hansa angående mitt missnöje, främst för att jag tyckte att de inte skulle betala fullpris till Karaten Bygg, men Trygg Hansa sa bara att jag får ta det med Karaten Bygg själv.
Flera månader senare så kommer det hit ”en chef” med en våtservett och gnuggar bort resterna vid spikhålen som han själv tyckte att hantverkaren absolut borde ha fixat med snyggare.
Ytterligare några månader senare så luktar det konstigt i mitt badrum.
Jag tar hit en städfirma som säger att jag har fått mögel, de skyller på ventilationen, sen var det klart tänkte jag.
Nope, möglet började lukta igen, jag tog hit en annan städfirma, som skyllde på ventilationen och badrumsdörren, badrumsdörren är för tät så det blir inget luftflöde som det ska vara.
Lukten kommer tillbaka så jag tar hit en firma för att göra om hela badrummet.
De säger ärligt och mycket uppskattat att det hade kostat cirka 60 000 kr, men de vill helst inte göra jobbet för att möglet kommer att komma tillbaka pga för tät dörr, så det måste jag fixa med först, annars så känns det som om de lurar mig på pengar.
Jag tar hit min vaktmästare, förklarar detta, han mäter luften osv.
Han kommer tillbaka med någon som jobbar med just ventilation, han mäter osv, och kommer också fram till att dörren är för tät.
Jag har två olika vänner som jobbar med ventilation så jag ber dem komma hit vid två olika tillfällen, de säger båda samma sak, dörren är för tät och Karaten Bygg borde absolut ha förstått att man sätter inte en så tät dörr till ett badrum.
Jag mailar Karaten Bygg.
Det går ett par veckor utan svar.
Jag mailar dem igen.
Två veckor utan svar.
Jag mailar deras huvudmail.
Inget svar.
Jag ringer flera gånger igår, ingen svarar.
Till sist så svarar en kille från Karaten Bygg via mail och säger att han kan komma och kolla på det idag Tisdag.
Han kommer hit förkyld och säger först flera gånger om att det är inget fel alls på dörren.
När jag då säger att här har varit flera olika företag som alla har skyllt på en för tät dörr så till sist går han med på att erkänna att det inte är tillräckligt flöde runt dörren.
Hans förslag är att kapa 1.5 cm i botten av dörren.
Jag föreslår då att det är bättre att sätta ett ventilationsgaller, gärna något som man kan stänga vid behov.
Angående att få bort möglet så ignorerar han det helt först, jag upprepar flera gånger att jag vill att de står för att få bort möglet.
Då säger han till sist att foglister runt kakel ska man byta vart 5e år, så det var bara en tidsfråga innan jag fick mögel, trots att jag inte har haft mögel under de första 15 åren som jag har bott här.
Efter detta så vill han ha luftmätningsintyg (OVK) från dem som har varit här och mätt luften och då skyllt på dörren, och sen går han.
Så jag anser absolut att det var fel av Trygg Hansa att rekommendera Karaten Bygg.
Billigast är aldrig bäst.
Billigast blir oftast mycket dyrare i längden.
Nu får vi se vart detta slutar.
Jag uppdaterar här efter hand.
OBS! Dörren är alltså så tät att det blir motstånd när man stänger och öppnar dörren, det är det jag visar flera gånger om.


