Dagens Notiser

** Jag får ju ofta höra att folk antar att jag får allt gratis.
Vad jag än vill ha, hur mycket jag än vill ha, får jag gratis, av någon, eller av alla, av någon anledning.

Senast jag hade en lite seriös diskussion om detta så bad han denna vuxna mamman med tonårsbarn att nämna 3 sådana ”influensers” i Sverige som får vad de vill.
Hon kunde inte komma på någon.

Då bad jag henne säga en enda manlig ”influenser” utan kända föräldrar som får vad han vill av alla möjliga företag.

Nej det kunde hon inte heller komma på någon, men ändå så antog hon att jag som icke kändis får saker gratis av företag.

Men ja som sagt, jag är van vid det där.

Jag tycker bara att det är konstigt att INGEN av dessa väldigt avundsjuka människor försöker bli influensers om det nu är så enkelt.

Jag är ABSOLUT ingen influenser så jag vill inte ens jämföras med sådana människor som säger och visar vad som helst för pengar.

Men eftersom folk tror att man får vad som helst bara för att man får 10 likes på en Instagrambild, varför gör då inte alla detta?
Bara lägg upp en bild, på vad som helst, så får ni vad som helst ju.
Bara gör det?
Istället för att vara bittra och avundsjuka?

Men ja som sagt, det där är jag vad vid, till och med Försäkringskassan tror att Nike ger mig lön, för mina 20 views på mina videos…
OCH ger mig gratis skor såklart..
Men det viktiga som friskförklarar mig till 100% trots alla skador är att då t.e.x Nike ger mig fast lön…. för i snitt 20 views per video..

Men men..

Idag fick jag höra bland det dummaste på länge, tyckte jag iallafall.

En vuxen kvinna (jag har slutat kalla dem för kärringar eftersom de är lika gamla som mig…) trodde på allvar att jag bara fick mina gamla bilar helt plötsligt en dag..

Jepp..
Så Mercedes-Benz tyckte att en gubbe i Sverige med några likes på Instagram skulle få 2 st 30 år gamla bilar…
Och sen då samma sak med Chevrolet osv.

Okej…

Dessa bittra människor verkar inte tänka alls i sin värld.

Så OM nu Chevrolet i USA känner att de vill göra reklam via någon ”influenser” för att de behöver det.

Ska de då välja en gubbe i Sverige med 10 likes på sina sko-bilder på Instagram?
Och när de då väljer att göra reklam för sitt företag för att de behöver få sålt nya bilar, ska de då ge denna gubben två st 30 år gamla bilar? likadana bilar.

Och så som vissa kändisar verkar få saker skickade hem till sig så ska jag alltså ha fått flera bilar parkerade utanför mig, registrerade i mitt namn, som suprice.

Jag förstår verkligen inte hur dessa bittra människor tänker med sitt antagande.

Ja det är lätt att vara bitter, det är lätt att vara avundsjuk.
Det är väldigt lätt att anta saker.

Men kan man inte iallafall tänkte till LITE?

(Visited 29 times, 1 visits today)
Subscribe
Notify of
guest

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

0 Comments
Oldest
Newest Most Voted
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x