1: Nej väntelisterna är inte så långa.
Och de skriver inte upp folk på listor om/när väntetiden är mer än 2 år (jag har för mig att gränsen är där, kan minnas fel).
Och det är såklart ett sätt att filtrera bort resellers och sen då att göra dem som verkligen skriver upp sig på listan extra glada när de får sin nya klocka tidigare än väntat.
Det är miljontals gånger bevisat att det gör folk extra glada för att spendera sina pengar och använda sina klockor när de ”bara” fick vänta i 2 år när de räknade med att få vänta i 5 år.
Detta är ett psykologiskt trick som fungerar väldigt bra.
Det är ingen som gnäller över de höga priserna när de ”bara” fick vänta två år när ”alla andra” fått höra att de skulle få vänta i 4-5 år på en likadan klocka.
Och till dem som får höra ”4-5 år” så är det bara ett sätt att säga ”Vi vill inte att du ska få köpa en Rolex av oss”.
Jag har hört folk säga att icke auktoriserade klockhandlare har sagt detta eller ännu fler år till dem, och när jag då har sagt att det bara är deras sätt att säga att de inte kan få fram den klockan eller att de inte vill sälja till honom så har dessa personer blivit väldigt offended och sagt att de kan visst då få fram såna klockor! Och då försvarat icke auktoriserade återförsäljare..
En riktigt trög människa i Göteborg skrev till mig att en handlare där (icke auktoriserad) hade sagt i 4-5 år att det är 8-10 års väntetid på en viss Rolex Daytona, och denna idiot hade trott på detta i dessa 4-5 år.
Jag frågade om han var uppskriven på någon lista, men nej det var han ju inte..
Så pajasar som intalar andra pajasar löjliga saker.
** Ja det är absolut olika långa väntetider hos olika återförsäljare.
Om en återförsäljare säljer 1000 klockor om året så prioriterar Rolex absolut dem än någon som säljer 30 klockor om året.
Men, större återförsäljare med större tillgång till klockor har ju då såklart fler kunder och fler wannabe-kunder.
Så med rätt klocka så kan du absolut lyckas bättre hos en mindre återförsäljare.
** Även om du är rätt kund så får du inte köpa hur mycket som helst och vad som helst.
(Ja det finns väl kanske 10 såna kunder i hela världen som får det).
Som senast jag försökte köpa en ny Rolex så sa återförsäljaren till mig ”Nej du får ta det lite lugnt nu ett tag” och ja jag accepterade det helt enkelt.
Det stör mig att den klockan har ökat i pris minst 3 gånger sedan dess dock..
2: Det har nog aldrig funnits en tid då ALLA Rolex klockor var ”lika mycket hypade”.
Det är bara de okunniga och icke insatta (som ändå aldrig kommer att köpa en Rolex) som tror det.
Så om du bara vill köpa en Rolex just för att det står Rolex på klockan så finns det absolut klockor att köpa lätt och snabbt hos en auktoriserad återförsäljare.
Rolex Sea-Dweller är en klocka som får oförtjänt lite kärlek.
99,99% av alla dem som påstår att deras drömklocka är en Rolex Submariner för att de är så snygga bryr sig inte alls om Sea-Dweller, inte ens om de skulle få köpa den för under listpris..
Och Yacht-Master i titan är det ”ingen” som ens tänker på eller bryr sig om det minsta lilla.

Nej jag själv (inte har som har gjort bilden) tycker inte att man ska jämföra en Submariner i stål med en Yacht-Master i Titan, men det är en skön klocka att bära, det är en Rolex.
Så om du vill ha en Rolex som ser ut som en Submariner så finns det absolut alternativ 😉
Men konstigt nog så dessa Submariner-dagdrömmare som ignorerar dessa alternativ, det är dem som köper en Tudor istället för att de ser ut som en Rolex….
3: Ja först och främst så kan det ju vara att de har kundklockor i lager som bara ännu inte har blivit hämtade.
Men ja det är också som han säger att de har klockor att sälja men inte till dig bara.
Så de gånger som folk visar bilder och säger att de har varit inne och prövat klockor som redan var sålda till någon annan, nej det har jag väldigt svårt att tro på.
Om jag har beställt en klocka, väntat i några år, och de ringer till mig och säger att klockan har kommit och är redo att hämtas, då vill jag verkligen inte att någon annan ska pilla på den eller pröva klockan innan jag kommer dit.
Och sen är det så att alla nya Rolex klockor kommer från fabriken med alla länkar på plats, de tas bort efter behov av din återförsäljare.
Så OM du får pröva en Rolex klocka som inte är så stor att den verkligen sitter löst på dig, och om den inte är ”inplastad” osv, nej då är det ingen klocka som tillhör en annan kund.
4: Ja jo, lite lite sanning är det i det som han säger.
Återförsäljarna skickar beställningar till Rolex, flera, efter hand att de har kunder på klockorna.
Och Rolex skickar vad de skickar när de är klart.
Och de vanliga anställda i butiken kanske vet att det kommer en Rolex leverans ett visst datum (om budföretagen sköter sig) men de vet inte vad som kommer i den leveransen.
Men självklart så skickar Rolex mail om vad som skickas till butiken, eftersom butiken också är en kund.
Den auktoriserade återförsäljarbutiken köper ju klockorna från Rolex.
Den enda Rolex ägda butiken är Bucherer, och även där så tror jag att det skickar fakturor internt.
Så det är absolut inte att Rolex skickar vad som helst till en butik med tänket ”se om ni kan sälja detta”.
5: Ja dyrare klockor säljs mer sällan, tillverkas i färre ex.
Billigare klockor säljs det hundratals gånger mer om och Rolex tillverkar då hundratusentals fler stålklockor än guldklockor.
6: Är du en ”trogen” kund som redan har köpt 5 Rolex klockor till dig själv eller din familj, dvs du är ingen reseller, du har klockorna kvar.
Ja då blir du absolut behandlad, bemött, och får ”en annan tillgång” till fler Rolex klockor än en helt främmande människa som kommer in i butiken för första gången med en tydlig falsk klocka på handleden.
Det är ju fullt normalt och vettigt att förstå att det fungerar så.
** Jag har nämnt detta förr men det behövs konstigt nog upprepas.
När folk kommer in till en auktoriserad Rolex återförsäljare och skryter om vilka klockor de har haft, vilka klockor deras farbror har, att de kan alla smeknamn och har full koll på dagens värde på Chrono24, att du har en AAAAA replika som är EXAKT som en äkta men att du nu vill köpa din första äkta Rolex, ja då imponerar du absolut inte på säljaren, det ger absolut motsatt effekt än vad du tror.
Sjukt nog är detta mycket mycket pinsamt mycket vanligare än vad ni tror..
7: Ja nu är ju han som alla andra klock-youtubers också en ”Gråhandlare”, så klart att han är positiv till att köpa från gråhandlare.
Men jag tycker verkligen att du absolut främst ska köpa från auktoriserade återförsäljare.
Det är alldeles för lätt för även dem ”kunniga” att bli lurade idag.


