Jag har så mycket att kommentera om hans råd att jag har på fullaste allvar googlat större delen av dagen om hur man gör en ”Reaction video”, men alla appar kostar pengar, och att bara lägga upp min video med åsikter utan hans video i bakgrunden känns rätt så meningslöst.
Jag är väldigt tacksam uppvuxen som Zigenare där det är mycket fokus på etikett, till skillnad från vad utomstående tror.
Så jag har mycket att säga om dessa Vett och Etikett råd från honom.
Jag kommer att klistra in lite svenska länkar nedan också.
Simple restaurant etiquette tips EVERY gentleman should know
1: Du häller aldrig upp till dig själv.
Inte alkohol iallafall.
Så enkelt är det ”hos oss”.
Läsk eller vatten är en helt annan sak.
Kaffe och Te vet jag inte.
Men just kring alkohol så är det extra mycket seder och etikett.
Därför dricker inte Zigenare alkohol ensamma.
OM de gör det en enda gång så är får man automatiskt alkoliststämpel och tas inte alls på samma allvar längre.
Ja man tappar respekt.
Därför är det kanske också lite oftare fester där det dricks mycket, just för att de inte ”kan” dricka ensamma som andra gör.
Förr oss så är det en väldigt ”Svensson grej” (väldigt negativt menat) att dricka alkohol ensam.
Du dricker enbart alkohol i sällskap.
Och om ditt glas är tomt och du vill ha mer så får du hälla upp till någon annan som sen häller upp till dig.
Är ni på en restaurang så ska det finnas personal som sköter det åt er.
Om ni inte blir frågade om ni vill ha mer att dricka så beställer ni inte mer helt enkelt, och lämnar hellre stället missnöjda.
Än ni på en större fest eller hemma hos någon där det inte är personal eller tillräckligt med serveringspersonal så får du visa att du vill ha mer att dricka genom att hälla upp till någon annan eller flera andra.
Sen av respekt så häller de upp i ditt glas åt dig och sen så skålar man och tackar varandra.
Det är också mycket viktigt att man inte häller upp för mycket i glasen, speciellt inte det är Whiskey, Konjak osv.
Så hellre att man häller upp till varandra ofta än att man ska hälla upp mer än halva glaset.
Skulle jag hälla upp mer än ”en 2a” Whiskey åt någon annan så är det lika nedvärderande som om jag skulle kalla honom för alkis framför alla där.
Nu dricker ju inte jag alkohol allmänt så i just mitt sällskap är det lite svårare.
Så om det är i mitt sällskap de är, dvs bjudna till min familj, så får jag ju konstant frågan hela tiden om inte jag vill ha något att dricka.
Det är ju deras sätt att säga att de skulle vilja ha att dricka.
Och om det är riktigt nära vänner så kan de skämta till det och säga ”Är det inte torr luft här?”.
Och ju mer onyktra sällskapet är ju mer sådana ”skämt” blir det ju OM jag är långsam till att hälla upp till dem.
Men oftast så dricker man inte upp det sista från glaset om man inte är redo för att lämna.
Så det blir en massa massa påfyllande med lite hela tiden.
Så om det nu är max 2 cl (beroende på dryck och glas) som man häller upp så lämnar man inte mindre än 0.5 cl i glaset, helst inte mindre än 1 cl.
Så det är upp till värden och personal att hela tiden ha koll på glasen och då fylla på från 1 cl till 2 cl.
Och du står INTE sidan om bordet med flaskan i handen redo att fylla på.
Det är också alkisvarning.
Flaskan ställs ner på bordet efter varje påfyllning.
Så det är mycket etikett kring att dricka alkohol bland oss Zigenare.
Dricker man alkohol ensam så är man automatiskt alkis.
Man häller ALDRIG upp till sig själv, speciellt inte i sällskap.
Då är man både alkis, egoistisk, krävande osv osv.
Och ja man lämnar hellre en restaurang missnöjd än att kalla på servitören för att be om mer att dricka.
OBS! Allt detta gäller bara alkohol.
Och det är mycket
Läsk och vatten är en helt annan sak.
Nu är jag ingen bartender och man häller upp direkt från flaskan utan att mäta upp 2 cl.
Men kort och enkelt så häller man aldrig upp över halva glaset om det är Whiskey, Rom, Konjak osv.

Öl är en helt annan sak.
Vin och Champagne är beroende på glaset som det hälls upp i, men kort förklarat så kan man hälla upp till halva glaset när det kommer till Champagne.
Så jag upprepar det igen.
Om jag häller upp för mycket så är det som om jag ser ner på honom och kallar honom för alkis.
Om jag inte fyller på glaset vid behov så är det som om det är mitt sätt att säga ”Det är dags för dig att gå hem nu”.
Och då huvudsaken, man häller aldrig upp till sig själv.
Är det ett sällskap där alla dricker alkohol så häller ni upp till varandra.
Och om ni är på restaurang där servitören frågar dig om du vill ha mer så frågar du först och främst vad de andra vill ha innan du beställer mer till dig själv.
Skulle det vara att ingen annan vill ha mer, bara du, och du verkligen vill ha mer alkohol att dricka trots att ingen annan ska dricka mer (väldigt fel) så beställer du in ”till bordet” också.
Så inte bara till dig själv alltså.
** OBS! Allt detta som jag kommer att skriva som mina egna tillägg nu är mina personliga åsikter, uppvuxen som Zigenare.
Ja som han säger där i videon så kan det ju vara att sällskapet inte vill ha mer, eller att deras glas redan är tillräckligt fyllda.
Men då ska de förstå att du frågar om de vill ha mer just för att du vill ha mer och just för att du vill att någon annan ska hälla upp till dig.
Så om det nu är så att du vill ha mer att dricka och du ser att ditt sällskaps glas är fyllda så frågar du ändå om de vill ha mer.
Det är din pik till dem att du vill ha mer i ditt glas.
OM du skulle hälla upp till dig själv eller beställa bara till dig själv så är du alkoholist, snål, egoist, du har bråttom, du har bråttom att lämna, du tycker inte om ditt sällskap, du är ovårdad och ja du saknar vett och etikett.
Så en massa negativa saker.
2: Denna punkten var anledningen till att jag ville göra en ”Reaction video”.
Nu vet jag inte hur det är för resten av världen, men JAG säger HELT tvärtom här!
Om det är så att du behöver resa dig från bordet för att gå på toaletten eller ta ett samtal så ska INTE ditt sällskap vid bordet frysa stilla och vänta på dig.
Personen som behöver gå från bordet ska inte känna sig stressad, obekväm, eller att han gör sällskapet irriterade, att de får sin mat kall, osv osv.
Så nej nej nej.
Det ska absolut inte ens tänkas på att en person behöver gå på toaletten.
Överhuvudtaget, speciellt inte när de andra sitter och äter.
Så att hela sällskapet ska sluta äta och undra varför det tar så lång tid för honom eller henne på toaletten, nej nej nej det är verkligen inte okej.
Jag kan riktigt föreställa mig att komma tillbaka till ett irriterad sällskap med kall mat där någon full eller irriterad säger ”Jaha har du varit och bajsat eller?” när personen kommer tillbaka efter att ha varit tvungen att ta ett viktigt samtal.
Så nej, jag håller inte med honom alls här.
Om en person ur sällskapet reser sig från bordet medans ni äter så finns det en viktig/akut anledning till det och det ska inte alls ifrågasättas eller uppmärksammas, inte alls på något sätt.
OM det skulle vara så att ni äter en delat maträtt (konstigt) så äter du hälften eller mindre än hälften och lämnar kvar resten till den andra personen, det är inte svårare än så.
Även om den maten blir så kall att den bara kommer att kastas sen.
Du visar iallafall att du inte har ätit upp deras mat.
Det där med att äta maten i samma tempo osv är bara trams.
T.e.x om du äter på ett hamburgarställe med en sån konstig person som först äter pommes och sen hamburgaren, ska du göra detsamma då?
Nej nej nej.
Trams.
Ja jag vet om att det är ”svensk” vett och etikett med att vänta med att äta tills alla har fått in sin mat.
Men där säger jag alltid i större sällskap att det är okej att börja äta när de får in sin mat.
Jag brukar få in min mat sist för att jag beställer lite speciellt och jag hatar att äta icke varm mat.
Så just den ”regeln” är lite från sällskap till sällskap.
Och ja det ”rätta” är att vänta tills hela sällskapet har fått in sin mat.
Men JAG säger alltid att det är okej att börja äta när de har fått in sin mat.
Och nu så handlar det ju om mina personliga råd och etiketter.
3: Ja trots att jag klär mig ”alldagligt” nästan varje dag och inte äter på mer speciella ställen på på ”snabbmatställen” så klär jag mig absolut olika om jag ska till Malmö Kebab eller till Mando Steakhouse.
Det har varit ett par gånger då jag har på impuls hamnat på Mando med sällskap men då har jag sagt det till dem att jag inte är klädd för att gå på restaurang.
Inte för att jag ”klär upp mig” i kostym osv för att äta på restaurang, men ska jag bara hämta mat på McDonald´s så är det okej om jag går in där i några minuter i mjukis och i hoodie.
Så går man INTE på restaurang oavsett vad det är för restaurang.
Sen så klär jag mig beroende på vad jag ska äta och vem jag ska äta med.
Matlukten sätter sig lättare i vissa kläder än andra.
Och vissa kläder är dyrare att få luktfria hos kemtvätt än andra kläder.
Men ja, rent allmänt så är det väl allmän vett och etikett att man inte klär sig hur som helst när man ska äta någon annanstans än på ett snabbmatställe.
Ruth’s Chris Steak House Dress Code Ignites Internet Debate
4: Jag tycker inte om att prata när jag äter mat.
Men ja en middag/lunch är ofta ett ”bra sätt att ha ett möte under” anser många.
Allt från företagsmiddagar till dejter.
Jag tycker att det finns bättre saker att göra när man ska prata än att äta mat samtidigt.
Men men.
5: Om ni någon gång har ätit mat med mig på restaurang så vet ni att jag beställer rätt speciellt (enkelt) och det blir sällan (nästan aldrig) rätt.
Och ja det blir alltid ett samtalsämne bland sällskapet.
Så OM jag ska gå på middag för att vara social, oavsett om det är ett möte eller en dejt, så vill jag göra det när jag inte är hungrig, när jag inte är där främst för att äta gott.
Så därför äter jag ofta något innan om jag ska gå på en ny restaurang i större sällskap.
Jag är absolut trevlig mot personalen tills de inte är trevliga mot mig.
Men när de vill påstå att jag har beställt maten annorlunda än vad jag VET hur jag har beställt det, ja då klagar jag.
Om vi betalar för mat så ska de se till att vi är nöjda kunder.
Och mina beställningar och hanterandet av min order brukar alltid bli ett väldigt intressant samtalsämne band sällskapet.
Och mitt missnöje med min mat kan ibland göra att de andra uppskattar sin mat ännu mer än vad de annars hade gjort.
6: Det är RIKTIGT idiotiskt dåligt när en restaurang inte ”kan” dela upp en nota som består av 10-15 personers beställningar.
Vi har en restaurang i Malmö som inte är dålig, men de skötte det så dåligt sist när vi skulle betala så ingen av oss 15+ har gått dit där igen efter det besöket för några år sedan.
Men ja det är tyvärr väldigt vanligt, iallafall i Malmö.
Samt att de inte tar emot kontanter.
Så då ska en person betala notan och sen ska vi i sällskapet swisha honom, och bara det kan skapa onödiga problem.
Riktig idioti.
Samt att den personen som då ska betala för allt får alltid betala för mycket eller för lite, alltid.
6 B: Så därför pga den upplevelsen så frågar jag direkt innan vi beställer ifall de tar kontakter eller inte och jag säger till att vi kommer att vilja dela upp notan sen när vi är klara.
Och då oftast väldigt enkelt så kan de ta det som olika beställningar istället för en ”bords-beställning”.
7: Nej.
Eftersom tjejer idag (iallafall Malmötjejer) enbart är ute efter gratis mat så är det helt meningslöst att planera något efter maten.
Om jag bjuder ut en tjej på middag så anser jag att det är min skyldighet att se till så att hon är säker från att hon lämnar sitt hem till att hon kommer hem igen.
Så därför vill jag hämta och lämna.
Men ja självklart så är det bra att tjejer inte vill sätta sig i bilar med främmande män.
7 Restaurant Etiquette Rules a Gentleman Must Follow
1: Jag som alltid går och tvättar händerna innan jag sätter mig för att äta ser till att plocka upp en extra servett på väg till bordet.
För att oftast så får man ju bara en servett vid bordet och väldigt ofta så behöver jag eller min dejt en extra servett.
Och att sitta vid bordet i akut behov av en servett och då behöva tillkalla personal som i sin tur ska gå och hämta en servett till dig, nej, det tar för lång tid.
Så en extra servett ser jag alltid till att ha.
Speciellt om bords-servetten är en tjock tygservett, ja då vill jag absolut ha en extra pappersservett.
En sådan tygservett är enbart till för att ligga i knät.
De duger oftast inte ens åt att torka dig om munnen.
De ska bara skydda dina byxor ifall du tappar eller spiller något.
Så när en sådan tjock tygservett (tjockare än duken till och med!) är den enda servetten du får vid bordet, se till att ha en annan ”vanlig” servett också.
2: Ja du ska veta vad du vill beställa när servitören kommer fram till bordet.
Därför när vi är större sällskap så skickar jag runt hemsidan till sällskapet långt innan vi ska dit, så det vet vad de har på menyn.
Jag tycker att det är riktigt korkat när någon i sällskapet frågar personalen ”Är detta bra? Vad rekommenderar du?”
Vad personalen kommer att rekommendera är det som de har köpt in mycket av och inte vill behöva slänga i slutet av passet.
2 B: Det har hänt ett par gånger att jag har beställt åt mitt damsällskap, och det har flera gånger fått väldigt chockerade bemötande.
Där är ett roligt exempel som det skämtas om än idag cirka 15 år senare, där servitrisen frågade mig ”Får hon äta sås?” för att jag beställde åt tjejen som jag var med..
Om ni går med mig till ett ställe som jag rekommenderar, där jag äter ofta, som då t.e.x Malmö Kebab, ja då vet jag vad jag ska beställa åt er.
Ni åker inte till Malmö Kebab för att äta Falafel eller Sallad…
3: Ja kocken kan förhoppningsvis sitt jobb.
Men jag betalar, han får en lön, tillaga det jag vill så som jag vill.
Men ja såklart så finns det gränser.
Folk blir så chockerade över mina specialbeställningar på McDonald´s ”Kan man beställa så!?”, och då säger jag att det kan man, bara man frågar vänligt.
Men jag går ju inte till McDonald´s och beställer Sushi eller Pizza liksom..
Så ja det finns gränser, men justeringar ska de absolut kunna göra.
När man inte kan beställa sitt kött så som man vill ha det (Medium osv) ja då är det inget ställe för mig och då klarar jag mig utan deras mat.
Det kan mycket väl vara att köttet hade varit gott, men när servitören säger till mig att man inte kan ”specialbeställa maten, kocken vet vad han sysslar med, alla får sitt kött likadant”, ja då är det inget ställe för mig att äta på och lägga mina pengar hos.
4: Ja det är faktiskt lite fel att äta för snabbt eller för långsamt.
Men det är vanligt i ett herrsällskap på 10-15+ personer att alla inte äter i samma tempo.
Men försök iallafall att inte äta överdrivet snabbt (som min bror) eller överdrivet långsamt (Edi!).
Ja det må vara nyttigt att äta långsamt bla bla bla.
Men vi har en vän som är mest känd just för att han äter så långsamt.
Han är klar 40 minuter efter alla andra..
4 B: Njeae..
Ja det kan ses som lite konstigt om någon beställer en stor middag och någon annan bara beställer in en efterrätt.
Men det behöver inte vara en big deal.
Vi är olika hungriga, om jag ska till ett nytt ställe så har jag redan ätit något innan.
Om jag (förr) kör 4 timmar fram och tillbaka för att äta, ja då ska jag verkligen se till att äta ordentligt, och ja självklart så förstår jag att mitt sällskap inte orkar äta 2 kg kött som jag.
5: Ja man pratar inte om känsliga saker vid en middag.
Och oavsett om folk är ”äckelmakare” eller inte så ska man INTE ens nämna något sån någon kanske kan tycka är äckligt.
Oavsett hur roligt du tycker det är att DU inte äcklas av sånt.
Konstigt nog så är det alltid bara tjejer som tycker sånt är roligt..
Jag har varit på hundratals middagar där det bara har varit killar och såna ämnen har aldrig tagits upp då..
Och tjejer som ska vara så ”fina i kanten” tycker att det är extra roligt att prata om äckliga saker när man säger att man äcklas av sånt.
Sjukt.
Bara en sån sak borde göra att tjejen ska betala middagen.
6: Ja poängen med sådana glas är ju just att din hand inte ska värma upp innehållet i glaset.
7: Ja.. Man ska inte ha telefonen framme när man är på middag..
Men ja..
Men om jag är på dejt med någon som jag vill visa att jag fokuserar på henne så har jag inte ens på mig min Apple Watch.
8: Om de inte tar emot kontanter så ger jag sällan dricks.
Inte för att visa missnöje mot personalen utan just för att visa missnöje att de vägrar se kontanter som riktiga pengar.
Restaurant etiquette expert answers your questions
1: Det är inga svårigheter alls att få icke bra kött från mun till servett så diskret att ingen lägger märke till det.
Det är verkligen inget som man ens ska behöva förklara.
Så det är ännu en anledning till att alltid ha en extra servett.
2: Du har INTE shorts på dig oavsett vad du ska äta!
Den enda gång det är okej att ha shorts på sig när man ska äta är om det är ett matställe på stranden såpass att du fortfarande ser vattnen från där du äter.
Ah just den anledningen främst så har jag alltid med mig ett par mjukisbyxor i väskan när jag går till stranden.
Mjukisbyxor är MYCKET mer lämpligt än shorts.
2 B: Jag var med sällskap på stranden på ett snobbigt ställe (Falsterbo för er som vet), vi skulle gå och äta halva sällskapet (Jag, en tjej och hennes mamma) på en Golfklubb, och jag hade mina extra byxor med mig såklart men en helt vanlig vit icke snygg T-Shirt.
Jag vägrade gå på restaurang så, speciellt inte på en golfklubb.
Så jag väldigt hastigt körde och köpte kläder i en snobbig affär (i Höllviken) för att gå på Golfklubben.
Som inte alls var så fancy som jag trodde..
Och maten var riktigt skräp..
Så det jag minns främst kring den middagen var de där extra kläderna som jag köpte helt i onödan.
Jag köpte bland annat 3 olika tröjor för att verkligen säkra mig.
Så ja, dålig och dyr middag.
** Där är en rolig historia från när jag var väldigt liten, jag var nog 5 år gammal bara.
Familjen är med något sällskap på en restaurang i Malmö, jag sitter där och tittar runt, när servitrisen frågar mig vad jag vill äta så ska jag ha tittat bort från henne och frågat mina föräldrar något i stil med ”Menar ni allvar? Ska vi äta här?”.
De förstod inget alls och sa att det skulle vi och frågade igen vad jag ville äta.
Då ska jag ha sagt något om ”De har inte ens vita dukar på bordet här, ska vi verkligen äta här?”
Och det tyckte ju min familj var roligt i snart 40 år =)
3: Nej nej nej sällskapet ska absolut inte veta vad notan blev, oavsett vad.
4: Tyvärr ses man automatiskt som en kriminell person om man betalar med kontanter.
Och jag HATAR det! Vi måste ändra på det!
5: Om man vill dela på notan ”artigt” så delar man det jämnt över ja, oavsett vem som beställde vad.
Trots att alla de andra beställde ett par öl och drinkar och jag bara tog en läsk.
6: Ja du ska sätta glaset mot munnen om du skålar.
Ja det är fel att skåla med något alkoholfritt eller tomt glas.
Men om folk tvunget vill skåla trots att du bara har vatten i glaset eller har precis druckit ur glaset, ja då får de sin skål med det du har eller inte har i glaset, och ja jag sätter glaset mot läpparna oavsett bara för att visa att jag inte ställer glaset på bordet direkt efter ha skålat.
6 B: När man skålar så handlar det inte om att få det att låta så högt som möjligt eller att slå ditt glas så hårt mot den andres glas så att det stänker ur deras glas.
Det är bara fyllo-tramsigt och inte alls manligt.
Ja era glas kan röra vid varandra, men inte ens det är ett måste när man skålar.
Och det där med att skåla så hört som möjligt, ni är inga barn..
** Jag ser nu att jag hade redan ett inlägg med videos om detta så jag klistrar in det nedan.
Så det är gamla (2024) notiser under denna första videon.
Etiquette Expert Answers Etiquette Questions From Twitter | Tech Support | WIRED
** Rent allmänt så tycker jag att all Vett & Etikett kring mat och ätande är helt borta.
Jag verkar vara den enda i hela världen som tycker att det är oförskämt att prata när man äter mat, de flesta till och med pratar MED MAT I MUNNEN!!
Vuxna människor!!
** Jag har många gånger testat personalen på en massa olika ställen om de kan/känner igen/bryr sig om när man lägger besticken på ett sätt som antyder att man vill äta mer.
Men nej, vad jag kan minnas så är det ingen som har reagerat över det.
** En sak som jag ”vet är fel” men som jag gör ändå är att när jag skär köttet som jag äter så skär jag med kniven mellan tänderna på gaffeln, inte på gaffelns kant som man ska göra.
Så gör jag för att minska risken för ljud mellan besticken, något som verkligen stör mig.
Sen så tycker jag att det ser mer opassande ut att skära med kniven ”fritt” och eventuellt vinklat mot bordsgäster.
I brist på en bättre bild efter en stunds Googlande så får denna bilden duga.
Såhär ska du alltså skära köttet, du håller fast köttet med din gaffel och sen skär du köttet inåt mot gaffeln

Jag får exakt så stora bitar jag vill ha lättare, rakare och tystare genom att föra kniven mellan gaffelns tänder istället.
Så det är ett fullt medvetet etikett-fel jag gör.
** Sedan jag var liten så har folk blivit förvånade över hur jag äter Spagetti, vilket är på rätt sätt.
** Om köttfärssåsen är ”vattnig” så kan du absolut snurra gaffeln på en sked, men gör detta sakta och med tydligt avstånd mellan gaffel och sked, bestick-ljud och andra onödiga ljud vid matbordet är väldigt störande.
** Det är helt otroligt och enligt mig medvetet respektlöst att folk har glömt bort att använda ordet ”Tack”.
Vilket oftast är det första eller andra ordet man lär ett barn.
Eller det var det ”på min tid” iallafall.
** Folk som inte respekterar andras tid är hemskt respektlösa människor!
** Ja jag fortsätter med temat Bords-Etikett =)
Table Manners – Ultimate How-To Guide To Proper Dining Etiquette For Adults & Children
** Eftersom det ibland är en väldigt stor grej med hur man är på en middag, hur social man är, att man inte är kräsen osv osv osv, så är det flera anledningar till att jag äter innan och ser till att jag inte är hungrig när jag äter på restaurangen med sällskapet.
Äta kan jag alltid, oavsett om jag är hungrig eller inte.
Men om jag är hungrig så vill jag främst äta, inte prata en massa.
** ”Ingen” kan det där med bestick-etikett längre.
Table Manners 101: Basic Dining Etiquette
** När jag har damsällskap med mig oavsett om det bara är hon och jag på en dejt eller om hon är mitt sällskap i ett större sällskap så hjälper jag henne sätta sig först.
99 gånger av 100 så misstolkas detta helt och tjejen tror att jag drar ut stolen för att sätta mig själv så hon sätter sig på en annan plats istället.
** Jag sitter alltid så jag har koll där folk går.
Om tjejen envisas med att också sitta så hon ser folket, ja då får vi helt enkelt sitta på samma sida jämte varandra, trots att man absolut ska sitta mitt emot varandra om man är på dejt.
** Om det är ”Fingerfood” som du delar med andra så plockar du inte maten med dina händer.
Oavsett om det är pommes som kommer in i större skålar för flera personer eller vad det är.
Om det är fler än du som kommer att äta det som kommer ur den skålen så plockar du maten med bestick, inte med händerna.
Inte ens Popcorn som serveras på vissa ställen för att göra folk mer törstiga.
Häll över lite till dig på din tallrik, plocka inte med händerna.
Restaurant Etiquette: How to Dine Out Like a Gentleman
** Pga punkten som jag började med, att jag av flera anledningar inte vill prata när jag äter, så anser jag att en middag är helt fel sätt att starta en dejt på.
Vilket snabbt blir ett hinder då många tjejer kräver att det är starten på en dejt, eller enda målet med en dejt..
** I Malmö så tycker tjejer att det är dåligt om du inte har bokat bord där ni ska äta.
Oavsett vart det är.
Oavsett om de tar emot bokningar eller inte.
Oavsett om ni är ensamma på hela stället..
Om du inte har bokat bord så betyder det tydligen att du inte bryr dig om henne som du ska betala dyr mat och onödigt dyrt vin till.
** Jag gillar inte när restauranger inte har garderob eller särskilt stans att hänga ytterkläder på.
Det är en av anledningarna som jag inte har en överrock på mig när jag ska äta på Mando, där du får hänga jackan på den korta stolen du sitter på.
Och jag vill inte att min jacka ska ligga mot golvet.
Så om det inte finns garderob att hänga av sig kläderna så se till så det finns en ledig stol/plats att lägga era ytterkläder på.
** Jag har många gånger varit så trevlig mot personalen att de antingen har trott att jag har raggat på dem eller att jag vill bli vän med dem.
Det har varit flera gånger då servitrisen har satt sig ned hos mig, men ja jag tror att det är främst för att få extra mycket i dricks.
Men en gång när jag sa till mitt herrsällskap ”Ja det var trevligt att träffas” efter maten så tror servitören att jag säger det till honom så han svarade med något liknande ”Ja jättetrevligt att träffa er och servera er, vad kul att ni kom hit, jag hoppas att ni gillade maten” bla bla bla.
Visst det är väl också rätt så standardsnack, men bara det att han trodde att jag sa till honom att det var trevligt att träffas.
** Ja det är löjligt att ta bild på sin mat, men det är väldigt vanligt.
Jag gör det nästan varje gång på Malmö Kebab.

Och om jag är på dejt med en tjej som jag har följt på Instagram ett tag och sett att hon brukar lägga upp bilder på sin mat, så blir det ett test.
Om hon då INTE tar bild på maten så är det fullt medvetet för att hon inte vill visa att hon är på dejt.
** Om du äter mat som inte håller sig på gaffeln lätt så håller du handen under gaffeln när du för gaffeln mot munnen.
Och då gärna med en servett i handen.
Du böjer inte dig ner mot tallriken som en hund.
Du sitter rak i ryggen som alltid.
** Jag har en pajas-fd vän som ska smaka på vinet innan han bestämmer sig om han ska ha det eller inte.
Inte en enda gång har han ändrat sig, valt ett annat vin eller bara sagt att han inte gillar det.
Inte en enda gång.
Så det där skådespeleriet om att provsmaka vinet först är bara riktigt töntigt.
** Om du/ni är nöjda med er upplevelse och maten på restaurangen där ni har ätit så tycker jag att det minsta ni kan göra är att skriva en positiv recension om ert besök.
Det är bättre än att ge dricks anser jag.
Det tar bara ett par minuter att göra, det kostar dig inget, och det är den bästa sorts komplimang du kan ge.
Att ge servitrisen 500 kr i dricks för att du tyckte att kocken grillade ditt kött bra, det är rätt så meningslöst.
** Jag har ett par stories om där jag har gett för mycket dricks till otacksam personal, och dem gånger minns jag fortfarande många år senare.
Ena gången så var vi ett grabbsällskap i Kroatien som gav tjejen mer än en månadslön i dricks, och vi fick inte ens ett smile av henne..
Det var såpass att vi alla tyckte att vi skulle kräva dricksen tillbaka hehe.
** På flera ställen de där inte har tagit emot kontakter så har jag bett om att få swisha dricksen till servitrisen.
Jag vet flera restauranger där dricksen samlas och sen delas upp jämnt bland alla anställda, oavsett om de jobbade den kvällen eller inte.
Och jag vet ett par restauranger där chefen tar all dricks själv.
8 Restaurant Etiquette Mistakes a Gentleman NEVER Makes
** Ja men om ni är fler än 2 st så måste ni boka bord.
Iallafall i Malmö.
** Om ni har bokat bord och det är så att någon i sällskapet är sen eller om det är svårt att hitta parkering osv, skicka då in en på restaurangen för att sätta sig vid ert bord och visa att någon av er är i tid vid den bokade tiden, även om de andra blir några minuter sena bara.
Så släpp av en person som går till restaurangen medans du/ni andra letar efter parkering.
** Bara för att någon i sällskapet beställer efterrätt så betyder det inte att alla i sällskapet måste beställa efterrätter också.
** Samma sak med alkohol.
Bara för att en eller flera dricker alkohol till maten så betyder det absolut inte att du också måste dricka alkohol.
** Ja om du är på dejt och du medvetet beställer mat som innehåller vitlök eller annan stark luktande mat, ja då är det ditt sätt att säga att du absolut inte vill kyssa din dejt sen.
Så om du är på Malmö Kebab med en dejt som beställer extra mycket lök och extra vitlöksås, ja då är det hennes sätt att säga till dig att hon bara ser dig som en vän som betalar mat åt henne.
** Om jag kollar min telefon under en dejt eller med sällskap där det är fokus på mig så förklarar jag (utan att visa) vad det är jag gör på min telefon.
Det är inget du behöver göra, men så gör jag iallafall.
7 Rude Restaurant Mistakes a Gentleman NEVER Makes
** En riktig gentleman svär inte allmänt.
Och man gör det absolut inte bland främmande människor på allmän plats.
Business Dinner Etiquette: Proper Manners for Dining with Clients
Top 5 Tips for Flawless Dining
** När du vill tillkalla / få uppmärksamhet av personalen så ska du bara titta på dem.
Om du följer dem med blicken så borde de lägga märke till dig så fort de är klara med det borde som de kanske serverar just nu.
Du knäpper inte med fingrarna eller viftar med armen.
Om ingen i personalen märker att du vill ha deras uppmärksamhet genom att titta på dem så får du resa dig och gå till baren/disken där någon ur personalen står.
Och så säger du till dem där att ert bord vill ha hjälp.
** Du klingar bara mot glaset om du ska hålla tal som du vill att alla på hela restaurangen ska lyssna på.
** När de frågar om allt var gott, vilket de alltid frågar när de ser att du har munnen full med mat, just för att du bara ska nicka och inte klaga.
Men när de frågar så ska du svara ärlig.
Där har du din perfekta chans att klaga på bästa och mest trevliga möjliga sätt.
Att klaga efter du har ätit upp och det är dags att betala notan, det är rätt så meningslös och det får det bara att se ut som om du vill ha rabatt på notan.
** Om du har bråttom att lämna restaurangen efter ni har ätit klart så be om notan så fort du vet att ni har beställt klart för kvällen.
Jag brukar säga att de kan komma in med notan redan när de kommer och frågar om allt passade bra.
Det KAN tolkas som om du var missnöjd med maten och bara vill gå därifrån, men om du säger det på rätt sätt och om du visar att du är nöjd med maten så är det inget konstigt alls att de om notan ”tidigt”.
Att först äta upp och sen sitta och vänta på att få be om notan när du kanske har tid att passa, det är inte optimalt, det kan göra dig stressad i onödan och irriterad i onödan.
Jag var på en ”Fancy” (iallfall dyr) restaurang i Malmö (Monster när det var nytt), och allt var extremt riktigt dåligt och långsamt.
När jag bad om notan så tog det dem 40 minuter(! Jag överdriver inte!) att komma med notan.
Jag gick efter cirka 25 minuter.
Varför jag vet att det tog 40 minuter var för att tjejen jag var med envisades med att sitta kvar, trots att jag tolkade det som om att de inte ville ha våra pengar, vilket jag sa högt ett par gånger innan jag gick efter att ha bett om notan flera gånger.
Så efter cirka 20+ minuter så gick jag, hämtade bilen, ställde mig utanför, och sen då efter en stund så kom min tjej ut från restaurangen.
** Om ni har barn med er och om ert sällskap inte är dem enda på restaurangen så se till så era barn sköter sig och inte för ett onödigt högt liv för dem andra som är där för att njuta av onödigt dyr mat.
** Oavsett vad det är för matställe du är på så talar man INTE i högtalartelefon!
Även om du är ensam på hela stället så ska inte personalen störas av ditt samtal!
Detta är MYCKET vanligt i Malmö!
5 Ways British and American Meal Etiquette is Very Different
** Att skära upp hela sin köttbit i en massa bitar innan man börjar äta ser ut som om du förbereder maten för ett barn.
Du skär av den bit kött du ska äta härnäst.
Det är inte svårare än så.
Du spar ingen tid på att skära hela köttet i flera småbitar och sen trycka i dig allt.
Att skära hela köttet i småbitar innan du börjar äta gör också att köttbitarna kallnar snabbare.
Dining Etiquette – European vs. American Dining Style
** Försök att inte göra onödiga ljud.
Jag har varit på flera steakhouse restauranger som har onödigt tunga och grova tallrikar (för att det är extra manligt?) som låter extremt onödigt mycket när man skär sitt kött på tallriken.
Sånt stör mig mycket!
Just det gör att jag inte äter på Texas Longhorn i Malmö fler gånger.
** Om någon ställer en fråga till mig medans jag har mat i munnen så väntar jag med att svara tills jag har tuggat färdigt och svalt maten.
Detta har många gånger tolkats som om att jag undviker att svara eller att jag inte vill prata.
Istället för att ”folk” ska förstå att jag inte vill prata med mat i munnen bara.
** Självklart så sträcker du inte dig över bordet för att nå något.
Du har aldrig dina armar över någon annans tallrik.
Om du vill ha saltet eller annat som du inte själv når så ber du någon i sällskapet att sträcka det åt dig.
Då får de känna att de hjälper dig och de blir lite extra glada över det med.
Och när du är klar med salt eller pepparkaret så ställer du tillbaka det på sin plats eller tackar för lånet och ber personen som gav dig det att ställa tillbaka det på sin plats.
För att nästa person som behöver salt eller peppar ska inte behöva leta efter det.
Salt och peppar ska stå ihop när det inte används och det har oftast en avsedd plats.
** Ja självklart så rotar du inte dig i munnen med tandpetare vid bordet.
Det gör du inne på toaletten.
** Efter du har ätit så går du till toaletten för att tvätta händerna och kolla så du inte har mat mellan/på tänderna.
** Om du blir bjuden på maten (till er kvinnor) så säg hellre tack en gång för mycket än att råka glömma det.
Min senaste dejt blev jag extra imponerad av just för att hon var så tydligt tacksam.
Och jag har skickat hem en tjej från Norge med tåg för att hon inte sa ”Tack för maten”.
Tack är det näst första vi lär barn säga.
Tack är väldigt lätt att säga.
Det kostar inget att säga tack.
** Du snyter INTE dig vid bordet!
Det är helt ofattbart hur många gånger jag har sett och hört folk göra detta!
Även kvinnor!
** Du ska aldrig dränka dig i starka parfymer rent allmänt.
Och om du nu brukar göra det av någon osäker anledning så ska du absolut undvika det när du ska ut och äta med sällskap.
Du kanske tycker att din parfym doftar gott, du kanske tycker att du doftar ”lagom mycket”
Men det finns kanske en stor risk att du stinker för mycket parfym, såpass att det stör andras njutande av sin mat.
** Du skär köttet med kniven i din ”starka hand”.
Dvs du har kniven i höger hand om du är högerhänt och vice versa.
Om du behöver använda din dominanta hand för att föra maten till munnen, ja då får du byta hand för gaffeln helt enkelt.
** Ja det sägs att vissa asiater visar att de är nöjda med maten genom att rapa och fisa, och ja det stämmer tyvärr.
Men du ska absolut inte göra det.
Du ska inte ens nämna det.
Vi har nog alla suttit i någon matsällskap där någon har sagt något om just detta, ”Om man inte rapar i Kina så är man inte nöjd med maten”.
Det tjänar inte till något alls, det är inget positivt alls med att ens nämna det.
Du är inte rolig, du är inte intressant, du verkar inte kunnig eller berest.
** Jag fick en gång för snart 30 år sedan höra att jag skrapade mina tänder mot gaffeln när jag åt pasta.
Det har jag tänkt på sedan dess varje gång jag äter pasta.
Det är inget ljud som någon vill höra såklart.
** Om det nu är så att någon uppmärksammar att du äter ovanligt stark mat eller att du använder mer krydda än vad de gör, överdriv inte då med ditt kryddande och dina såser för att imponera på ditt sällskap..
Ät det du tycker är gått så som du tycker att det är gott.
** Jag kommer nog att utveckla detta inlägget vidare vid fler tillfällen.
Jag inser ju nu att det finns en massa allmänna vett och etikett regler kring att äta mat.
Men ja jag kunde ha gjort en video om det..
Dining Like the Elite: Old Money Table Manners Explained
How to Eat with Fork & Knife (Etiquette Basics & Beyond)
How To Use Every Utensil | Method Mastery | Epicurious
How to use and hold cutlery
How To Drink Like A Gentleman
How to Hold ANY Glass Like a Gentleman
Modern Etiquette: Dining Out with Chloe Malle – Vogue
Table Manners For Men & Dinner Party Etiquette
17 Table Manners That Will Help You Avoid Awkward Dates! Blossom
Dining Etiquette & Table Manners | AoM Instructional
A Guide To Proper Dining Etiquette And Table Manners
How Good Are Your Table Manners?
How to Eat Correctly and Not Embarrass Yourself at Restaurants
What do your table manners say about you? | BBC Ideas
Eat Like This & Look Like An IDIOT! | Bad Table Manner Mistakes | Guide To Dining Etiquette
Table Manners – Continental Style Dining #tablemanners #etiquetteexpert
William Hanson Reacts To His Top Ten Most Popular Dining Social Media Videos
Buffet Dining Etiquette Tips (Avoid Embarrassment)
** När det kommer till Buffe´ så verkar folk tycka att det är häftigt att plocka så mycket mat de kan bära med sig, för att det är ju häftigt?
Istället för att gå flera gånger, för att det är pinsamt att gå flera gånger?
Det är INTE häftigt att plocka onödigt mycket mat.
How to Eat Like a Parisian – Paris Restaurant Etiquette: 12 Things You Need to Know
Ordering Food in Paris? Avoid These 11 Mistakes
The Correct Way To Lay The Dinner Table

